Notlar

Değişken Maliyet Sistemi (Variable Costing)

Posted in diğer by serkanaydogan on 19/10/2015

Değişken Maliyet Sistemi: Yalnızca değişken üretim giderlerinin mamullere yüklendiği maliyet sistemidir. Direkt hammadde, direkt işçilik ve genel üretim giderlerinin değişken nitelikteki unsurları mamul maliyetlerine yüklenir. Sabit maliyetler ise dönem gideri olarak dikkate alınır.

Tam Maliyet Sistemi’yle (Absorption Costing) arasındaki fark; genel üretim giderlerinin sabit nitelikteki unsurlarının mamul maliyetine yüklenmemesidir.

  • Üretim ile satışın aynı olduğu (mamul stok seviyesinin değişmediği) dönemlerde, Değişken Maliyet Sistemi’nde ve Tam Maliyet Sistemi’nde karlılık aynı çıkar.
  • Üretimin satıştan yüksek olduğu (mamul stok seviyesinin arttığı) dönemlerde, Tam Maliyet Sistemi’nde karlılık daha yüksek çıkar. Bunun nedeni sabit üretim giderlerinin Tam Maliyet Sistemi’nde giderleşmemesi, bir kısmının artan stoğa yüklenmesidir.
  • Üretimin satıştan düşük olduğu (mamul stok seviyesinin azaldığı) dönemlerde, Değişken Maliyet Sistemi’nde karlılık daha yüksek çıkar. Bunun nedeni önceki dönemden stokta kalan ve mevcut dönemde satılan mamullere daha az maliyet yüklenmiş (önceki dönemde sabit maliyet yüklenmemiş) olmasıdır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: